جی آی اس (GIS) چیست؟ - ردیاب آکیتا | خرید ردیاب خودرو | خرید ردیاب | ردیابی ماشین و موتور

جی آی اس؟ جی پی اس؟ GNSS؟ چقدر کلمات اختصاری!

از زمانی که کاوشگران موقعیت مکانی خود را توسط ستاره شمالی (قطبی) از طریق اصل مثلث بندی محاسبه می نمودند تا به امروز، تکنولوژی های نقشه برداری مسیری طولانی را پشت سر گذاشته اند. هر قسمتی از زندگی معاصر انسان امروزی، به نوعی تحت تأثیر این سیستم های نقشه برداری قرار گرفته اند، از مسیری که برای رسیدن به محل کارتان بر می گزینید گرفته تا سبزیجاتی که در یخچال خود نگهداری می کنید.

تفاوت جی پی اس و جی آی اس چیست؟

همانطور که در پست قبلی وبلاگ ما، GPS چگونه کار می کند؟، توضیح داده شد، به تکنولوژی ای که توسط آن مردم بر روی کره زمین قادرند اطلاعات موقعیت مکانی خود را به همراه زمان وقوع آن، از طریق مجموعه ماهواره هایی متعلق به ایالات متحده دریافت نمایند، سیستم جی پی اس گفته می شود. هر گونه تکنولوژی ای را که داده های جی پی اس و بسیاری دیگر از انواع سیستم های مشابه آن را جمع آوری، تجزیه و تحلیل و سپس ارائه می نماید، جی آی اس (GIS) که مخفف عبارت “سیستم اطلاعات جغرافیایی geographic information system می باشد، می خوانند. انواع داده هایی که می توان در زمره نقشه های جی آی اس جای داد، بی شمارند: از اموری مانند کشاورزی، تجارت و اجرای قانون گرفته تا بهداشت عمومی. به منظور تبدیل اطلاعات خام به ارائه هایی تصویری که موجبات مشاهده و درک بهتر الگو ها را فراهم می آورد، می توان از جی آی اس استفاده نمود.

اهمیت جی آی اس چیست؟

احتمالا تا به حال در کلاس های پیش نیاز درس جبر، از مجموعه ای اعداد برای ترسیم نمودار استفاده کرده اید. روند هایی که مشاهده آن ها فقط از طریق بررسی اعداد امری ساده نبوده، به راحتی قابل درک و خواندن می شوند. ایده اولیه GIS نیز به همین صورت است: نمایش داده ها به وسیله نموداربندی اطلاعات بر روی یک نقشه، به گونه ای که مفید (و غالبا زیبا) واقع شوند. مشابه نمودار ها، فناوری GIS حتی قادر است اطلاعات را به صورت سه بعدی نیز نمایش دهد.

نقشه های GIS در پایگاه های داده ای که بسیاری از آن ها نیز به صورت عمومی قابل دسترس هستند، جمع آوری می شوند.به عنوان مثال ، شهر نیویورک نقشه های جی آی اس مربوط به تقسیم بندی های مالیاتی، نواحی و مرزبندی های اداری، داده های حمل و نقل و بسیاری موارد دیگر را برای استفاده عموم به اشتراک می گذارد. اگر اهل نیویورک بوده و به دوچرخه سواری علاقه دارید، می توانید تنها با چند کلیک ساده، به اطلاعاتی از قبیل تعداد و زمان سفرهای انجام شده با دوچرخه، میزان استفاده از کلاه ایمنی و مسیر های مخصوص تردد این وسیله، جنسیت سوارکاران و دیگر داده های موجود بین سال های 2006 تا 2016 میلادی دستیابی پیدا کنید. ارائه های مذکور، نه تنها برای امور مرتبط با طراحی و برنامه ریزی های شهری، بلکه برای استفاده شرکت های خصوصی نیز مفید واقع می شوند. (به عنوان مثال، در زمینه انتخاب مناسب ترین چهارراه به منظور افتتاح یک فروشگاه دوچرخه). از آنجا که طیف گسترده ای از انواع داده ها در پایگاه داده های جی آی اس جمع آوری شده است، محققان می توانند بدین وسیله روندها و ارتباطات مورد نظر خود را پیدا و کشف نمایند.

جی آی اس سه بعدی

قابلیت های سه بعدی فناوری جی آی اس، توسط افزودن تعدادی لایه، امکان تجسم بهتر داده های جمع آوری شده را برای کاربران این سرویس فراهم می آورد. یکی از مواردی که در آن تکنولوژی های جی آی اس سه بعدی بسیار مفید واقع می شوند، چگونگی نشان دادن واکنش و پاسخ به حوادث و بلایای طبیعی می باشد. با افزودن اطلاعات و کد های ارتفاعی به نقشه ها، تیم های اورژانس و وضعیت های اضطراری، مانند آتش نشانی قادرند مسیر حرکت یک رویداد آب و هوایی را به همراه موقعیت های بالقوه ای که ممکن است در هنگام اجرای عملیات آن ها روی دهد، شناسایی نمایند. GIS می تواند، هم در زمینه نقشه برداری از داده های آنی و هم اتفاقاتی که در گذشته رخ داده اند، مورد استفاده قرار گیرد و این امر، سرویس مذکور را چه برای وقایع کنونی و در حال انجام و چه به منظور انجام تجزیه و تحلیل های پس از رویداد واقعه، بسیار ارزشمند می سازد.

آینده جی آی اس

فرقی ندارد شما یک تحلیل گر داده باشید یا یک نوجوان علاقه مند به بازی های رایانه ای، امکانات آتی عرضه شده توسط جی آی اس بسیار هیجان انگیز خواهد بود. گسترش و نفوذ GIS به واقعیت های مصنوعی و مجازی، کاوش در دنیاهای مجازی را از هر زمانی پیچیده تر، واقعی تر و مفیدتر خواهد نمود. سایر پیشرفت ها، مانند ظهور نرم افزار های GIS که به اندازه کافی برای استفاده مردم عادی ساده هستند نیز سبب دستیابی و ارائه روش های منحصر به فردی توسط سازمان ها، جهت استفاده های آتی از نقشه های جی آی اس خواهد بود.

یکی از کاربردهای جی پی اس ردیاب خودروها می باشند. ردیاب های اکیتا با استفاده از این روش امنیت خودروی شما را تضمین می کند. برای خرید آنلاین بهترین ردیاب و یا کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

BeiDou: جدیدترین نسخه چینی جی پی اس
ردیاب خودرو و جی پی اس چطور کار می کنند؟